• Kategorie
  • Szukaj
  • Ster strumieniowy

Jesteśmy dystrybutorem sterów strumieniowych włoskiej firmy Quick międzynarodowego lidera w produkcji sprzętu żeglarskiego, który projektuje, produkuje i konstruuje wszystkie swoje produkty we włoskiej siedzibie w Rawennie. Link do strony producenta:  https://www.quickitaly.com/en/products/manoeuvring-systems/dc-thrusters/ 

Na   zamówienie możemy sprowadzić każdy element dostępny u producenta.

KATALOG STERÓW STRUMIENIOWYCH QUICK Z NASZEJ OFERTY PDF Document

Ster strumieniowy

W dzisiejszych czasach łodzie naszpikowane są elektroniką oraz wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, które są stale rozwijane przez inżynierów i konstruktorów. Są jednak rozwiązania sprawdzone, które nie wymagają zmiany. Doskonałym przykładem jest napęd oraz ster strumieniowy. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej wydajnych sposobów na napędzanie, a także sterowanie łodzią. Ster strumieniowy jeszcze niedawno zarezerwowany był wyłącznie dla średnich oraz dużych jednostek. Z czasem rozwiązanie to zaczęło trafiać także do znacznie mniejszych łodzi, a dziś jest jednym z najbardziej popularnych sposobów sterowania.

Czym jest ster strumieniowy?

Budowa i zasada działania steru strumieniowego są bardzo proste. Jest to nic innego jak śruba silnika, która została umieszczona w tunelu. Dzięki takiej konstrukcji, po uruchomieniu silnika napędzającego śrubę powstaje ciąg, dzięki któremu jednostka zostaje wprawiona w ruch. Ster strumieniowy zwany również pędnikiem wytwarza siłę naporu wody prostopadle do symetrii jednostki poniżej linii wodnej. W większości konstrukcji tego typu stery umieszczane są zarówno na dziobie łodzi, jak i na jej rufie. Taki ster pozwala na dużo bardziej precyzyjne i skuteczne manewrowanie jednostką, szczególnie przy małych prędkościach. Stery strumieniowe umożliwiają dosuwanie oraz odsuwanie jednostki do i od nabrzeża, a także wykonanie cyrkulacji, ciasnych zwrotów z o wiele mniejszym promieniem niż przy posługiwaniu się klasycznym sterem i śrubą napędową. Jest to więc bardzo ważny element wyposażenia jednostek, które często dobijają do zatłoczonych, czy ciasnych portów. Istnieje kilka rodzajów oraz rozwiązań technicznych dla sterów strumieniowych. Najpopularniejszą i zarazem najprostszą jest umieszczenie dwóch tuneli w poprzek kadłuba i umieszczenie w nich śrub napędzanych przez niezależne od głównego, często elektryczne silniki. 

W ofercie naszego sklepu internetowego Sailor24.pl znajdziecie Państwo szereg podzespołów oraz kompletnych zestawów sterów strumieniowych. Są to produkty pochodzące od sprawdzonych producentów, które gwarantują użytkownikowi bezproblemową eksploatację, nawet w bardzo trudnych warunkach.

Jak działa dziobowy ster strumieniowy?

Zasada działania dziobowego steru strumieniowego jest bardzo prosta. W przedniej części kadłuba łodzi zlokalizowany jest niewielkiej średnicy tunel, w którym znajduje się śruba napędowa sprzęgnięta z silnikiem. W zależności od kierunku, w jakim chcemy ustawić przód jednostki, w takim będzie obracał się silnik. Jeśli naszym celem będzie przestawienie łodzi w prawo, to wówczas woda popłynie z prawej części na lewą. Dla wydajności takiego rozwiązania ważne jest to, by ster strumieniowy cały czas znajdował się pod powierzchnią wody. Dzięki temu będzie on w stanie przepompować więcej wody, co z kolei usprawni jego działanie. 

Odpowiednie ustawienie dziobu łodzi pozwala na wygodne manewrowanie jednostką. Dzięki temu, że ster strumieniowy posiada własny silnik, to możliwe jest ustawienie łodzi nawet po wyłączeniu głównego napędu. Szczególnie w przypadku większych jednostek, największą wydajność steru strumieniowego osiągniemy dopiero po sprzęgnięciu steru dziobowego z rufowym. Wtedy jesteśmy w stanie nawet obrócić łódź w miejscu, co daje nam duże możliwości w ciasnych portach lub zatokach.

Ster strumieniowy rufowy

Sposób działania steru strumieniowego rufowego jest dokładnie taki sam jak w przypadku dziobowego. Jedyną różnicą jest jego umiejscowienie. Rufowy umieszczany jest w tylnej części kadłuba. Oba te rodzaje sterów stanowią dla siebie świetne uzupełnienie i razem sprawiają, że niemalże każda jednostka w znacznym stopniu zyskuje dzięki nim na zwrotności.

Zewnętrzny ster strumieniowy

Zewnętrzne stery strumieniowe są jednym z rodzajów tego rozwiązania. Są to często dokładane na życzenie właścicieli układy, które montowane są poza obrysem kadłuba. Często są one chowane lub rozkładane, dzięki czemu mogą być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby powstać w przypadku uderzenia w dowolną przeszkodę.

Jeśli szukacie Państwo sprawdzonych produktów, oferowanych przez najlepszych dostawców to koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziecie tutaj wiele sterów strumieniowych oraz innych produktów, dedykowanych do różnych rodzajów oraz gabarytów jednostek pływających. Życzymy Państwu udanych zakupów!