• Kategorie
  • Szukaj
  • INSTALACJA WODNA I SANITARNA

Aby dokonać zakupu wybierz podkategorie

Nie licząc niewielkich jednostek pływających, dziś na jachtach spotkać można najróżniejsze systemy, które poprawić mają komfort załogi. Do takich bez wątpienia należy instalacja wodna i sanitarna, pozwalająca osobom znajdującym się na pokładzie okrętu korzystać z wody i jednocześnie odprowadzać nieczystości do specjalnych zbiorników. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie elementy tych systemów – od zbiorników i bojlerów, po filtry, pompy i węże. Umożliwią one przeprowadzenie kompletnej instalacji od zera.

Instalacja wodna i sanitarna do jachtów i łodzi

Jeszcze do niedawna korzystanie z wody użytkowej na pokładzie jachtów i łodzi – za wyjątkiem naprawdę wielkich jednostek - było mocno utrudnione. Ograniczało się to do czerpania wody ze zbiorników lub beczek na deszczówkę, by wykorzystać je potem do celów sanitarnych, gotowania czy picia.

Dziś sytuacja jest diametralnie inna. Za sprawą rozbudowanych instalacji wodnych i sanitarnych możliwe jest zainstalowanie dużego zbiornika w centralnym punkcie okrętu. Następnie za pomocą pomp woda rozprowadzana jest do punktów odbioru – umywalek, zlewów, toalet czy bojlera podgrzewającego wodę, by następnie wykorzystać ją do mycia. Można także stworzyć instalację, która pobierać będzie słoną wodę zaburtową – na przykład do wykorzystania w toaletach. Pozwoli to zmniejszyć wykorzystanie wody czystej i przeznaczyć ją na inne cele. 

Systemy wodne nie ograniczają się oczywiście wyłącznie do odbioru wody czystej. Za sprawą instalacji sanitarnych odprowadzać można nieczystości chemiczne powstałe w trakcie mycia i zmywania do zbiornika wody brudnej czy te pochodzące z toalety do zbiornika na fekalia. 

Pompy zęzowe z kolei posłużą do odprowadzania wody zęzowej do oddzielnych pojemników w celu jej dalszej utylizacji w portach. Za pomocą zaworów i reduktorów dostosujemy instalację do własnych potrzeb, a dzięki filtrom zmniejszymy ilość drobnych zanieczyszczeń, które trafią finalnie do urządzeń. 

Czysta woda na jachcie i kamperze

Niezależnie od tego, czy podróżujesz kamperem, niewielkim jachtem czy na pokładzie większego okrętu, nie obędziesz się bez jednej rzeczy – łatwego dostępu do czystej wody. Chodzi zarówno o tę wykorzystywaną do picia, jak i do celów sanitarnych. Na szczęście dziś nie stanowi to większego problemu i nie trzeba ograniczać się do korzystania z wody butelkowanej.

Za sprawą dostępnych w niemal dowolnych wielkościach i pojemnościach zbiorników na wodę bez problemu stworzyć można instalację czystej wody. Zmieści się ona bez większych przeszkód nawet we wnętrzu niewielkiego kampera. Umożliwi to łatwe czerpanie wody, jak i każdorazowe napełnianie zbiornika. 

W przypadku większych instalacji, gdzie konieczne jest umieszczenie kilku punktów odbioru oddalonych od siebie, z pomocą przychodzą pompy ciśnieniowe o różnej wydajności. Bez problemu przetłoczą wodę w obrębie niewielkiego statku jak i na drugi koniec olbrzymiego jachtu. Dostarczona zostanie w każde miejsce, by móc korzystać z niej w umywalkach, zlewach, toaletach czy zasilać bojler podgrzewający wodę do mycia.