• Kategorie
  • Szukaj
  • Instalacja elektryczna na jachcie motorowym i żaglowym

118,66 zł Netto
145,95 zł Brutto
32,99 zł Netto
40,58 zł Brutto
15,14 zł Netto
18,62 zł Brutto
39,48 zł Netto
48,56 zł Brutto
17,85 zł Netto
21,96 zł Brutto
44,34 zł Netto
54,54 zł Brutto
11,90 zł Netto
14,64 zł Brutto
54,63 zł Netto
67,19 zł Brutto
20,82 zł Netto
25,61 zł Brutto
11,63 zł Netto
14,30 zł Brutto
17,58 zł Netto
21,62 zł Brutto
11,63 zł Netto
14,30 zł Brutto
5,20 zł Netto
6,39 zł Brutto
86,53 zł Netto
106,43 zł Brutto
7,30 zł Netto
8,98 zł Brutto

Instalacja elektryczna na jachcie motorowym i żaglowym

Funkcjonalność I bezpieczeństwo to kluczowe kwestie w żeglarstwie na jachcie zarówno motorowym, jak również żaglowym. Istotnym elementem wyposażenia współczesnych jachtów są z kolei instalacje elektryczne. Poprawiają komfort, zwiększają bezpieczeństwo, a odpowiednio zaprojektowane - sprzyjają ochronie środowiska. 

Instalacja elektryczna na jachcie – co warto wiedzieć

Instalacja elektryczna na jachcie żaglowym, podobnie jak instalacja elektryczna na jachcie motorowym, jest istotna z wielu względów, wśród których najistotniejsze jest bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia komfortu podróży czy możliwości korzystania z oświetlenia, czy lodówki na danej jednostce pływającej.

Wśród rodzajów instalacji elektrycznej warto wymienić:

  • Prąd stały – czyli standardowy system używany do zasilania większości urządzeń i oświetlenia na jachcie. Jest bezpieczny w użyciu i nieskomplikowany w instalacji.
  • Umożliwia korzystanie z urządzeń domowych typu mikrofalówka czy ładowarka. Najczęściej wymagają zastosowania przetwornicy lub generatora. 


Źródłami zasilania instalacji elektrycznej na jachcie mogą być:

  • Akumulatory – główne źródła prądu, które wymagają regularnego ładowania. Może być ono realizowane przez akumulatory silnika, panele słoneczne, turbiny wiatrowe lub ładowarki brzegowe.
  • Panele słoneczne i turbiny wiatrowe – czyli źródła odnawialnej energii, które pomagają utrzymać akumulatory w dobrym stanie.
  • Generatory – zapewniają większą moc i są używane, gdy potrzebne jest zasilanie urządzeń o wysokim zapotrzebowaniu na energię. 

Każda instalacja powinna być także wyposażona w rozdzielnicę, która pozwala na kontrolowanie i zabezpieczanie różnych obwodów elektrycznych. Należy też korzystać z odpornych na korozję i mających odpowiednią izolację przewodów morskich oraz regularnych przeglądach i konserwacji instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna na jachcie - zalety

Instalacja elektryczna na jachcie niewątpliwie podnosi komfort i bezpieczeństwo żeglugi. Zapewnia też bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych na wodzie. Instalacja elektryczna na jachcie motorowym umożliwia także korzystanie z wielu przydatnych urządzeń, systemy elektryczne zasilają też urządzenia komunikacyjne i nawigacyjne. Przemyślana instalacja elektryczna jest zaprojektowana w sposób umożliwiający łatwą modyfikację w zależności od potrzeb użytkowników, zwiększając jednocześnie wartość rynkową jachtu.

Warto również pamiętać, że instalacja elektryczna na jachcie, zaprojektowana z wykorzystaniem zielonych technologii, sprzyja ochronie środowiska i jest również istotna w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej. 

- instalacja elektryczna na jachcie żaglowym
- instalacja elektryczna na jachcie motorowym
- instalacja elektryczna na jachcie