• Kategorie
  • Szukaj
  • Kotwiczenie

Kotwiczenie łodzi, jachtu, motorówki, łodzi

Kotwiczenie wykonywane jest np. podczas połowu ryb, bądź w sytuacji gdy nie ma możliwości zacumowania łodzi w marinie, do boi czy pomostu. Nigdy nie wiadomo, kiedy powyższy manewr okaże się potrzebny, dlatego zawsze warto mieć na pokładzie kompleksowy asortyment, a w głowie wiedzę i plan jak prawidłowo przeprowadzić kotwiczenie łodzi, którą aktualnie się przemieszczamy. Niezwykle istotne jest tu przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pierwszą z nich jest bezwzględny zakaz kotwiczenia w miejscach oznakowanych przekreśloną (bądź odwróconą) kotwicą. Tego typu znaki nie są umieszczane bez powodu, ale w celu ochrony fauny i flory dna morskiego na konkretnej przestrzeni, bądź też ze względów bezpieczeństwa. Na danym obszarze mogą bowiem znajdować się główne podwodne kable lub linie energetyczne.

Co to jest kotwiczenie?

Kotwiczenie to nic innego jak przymocowanie łodzi, jachtu czy motorówki do dna morskiego. Wykorzystujemy do tego kotwicę oraz linę lub łańcuch. Właściwie wykonany manewr kotwiczenia ma na celu uniemożliwienie łodzi poruszania się poza granice wyznaczone przez długość utrzymującej ją liny lub łańcucha. Pamiętaj, iż zacumowana jedną kotwicą łódź nigdy nie będzie całkowicie unieruchomiona, lecz pod wpływem wiatru i prądów wody, będzie obracać się wokół. Wobec tego zawsze trzeba uwzględnić nie tylko głębokość dna, ale i szerokość danej zatoki oraz odległość od innych zakotwiczonych łodzi czy obiektów. Oczywiście taki taniec na wodzie i spływanie z prądem, nie zawsze jest czymś niepożądanym, ale np. podczas aktywnego spinningu są to wręcz zamierzone działania.

Poprawne kotwiczenie należy rozpocząć jeszcze przed wypłynięciem na wodę, od sprawdzenia wyposażenia, jego kompleksowości i sprawności. Bardzo istotną kwestią jest wybór kotwicy uwzględniający jej ciężar oraz to, w jakich warunkach będzie stosowana. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wysokiej jakości kotwice ze stali nierdzewnej i ocynkowane ogniowo o różnorodnych kształtach i rozmiarach. Ważny jest także dobór taśmy kotwicznej lub łańcucha, oraz sprawdzenie jakiego rodzaju uchwyty do kotwiczenia są zamontowane w naszej łodzi. Jak wiadomo, woda jako żywioł nie wybacza błędów, dlatego nie liczy się jedynie zakup jakościowego sprzętu, ale także umiejętnego jego wykorzystania. Bardzo istotne jest pilnowanie sklarowania lin, stosowanie odpowiednich węzłów, a także pamiętanie o konieczności poinformowania innych poruszających się na wodzie o fakcie zakotwiczenia. W tym celu niezbędne jest wywieszenie w dobrze widocznym miejscu czarnej kuli kotwicznej, zaś po zmierzchu włączenie światła kotwicznego. Dobrą praktyką jest także przywiązanie do łańcucha kotwicznego małej boi, która unosząc się przed dziobem wskazuje dokładne położenie kotwicy.

Jak zakotwiczyć łódź?

Przed przystąpieniem do kotwiczenia łodzi należy wziąć pod uwagę kilka czynników, wśród których najważniejszy jest rodzaj dna i jego głębokość oraz siła i kierunek wiatru. Szacuje się, iż idealna głębokość do kotwiczenia to około 3-10 metrów i trzeba pamiętać, że długość łańcucha powinna wynosić 3-5 krotności tej wartości, doliczając jeszcze wysokość dzioba. Uznaje się, iż najlepsze do kotwiczenia jest dno składające się z mułu, gliny i piasku. Natomiast najgorsze są dna skaliste lub pokryte gęstą trawą morską, glonami i odpadami.

Manewr kotwiczenia można rozpisać w następujących punktach:

1. Po ustawieniu w określonym kierunku, burtą pod wiatr, jeszcze przed dotarciem do punktu docelowego opuszczamy przymocowaną do stałego elementu łodzi kotwicę

2. Utrzymując kierunek dopływamy do określonego miejsca na luźnej linie kotwicznej

3. Opuszczamy drugą kotwicę i wiążemy ją do stałego elementu łodzi, zachowując 1-3 metrów luzu

4. Ściągamy pierwszą linę kotwiczną i wiążemy ją węzłem, który jesteśmy w stanie rozwiązać jedną ręką.

Powyższa instrukcja ma zastosowanie w zdecydowanej większości przypadków, wiadomo jednak, że ile wilków morskich tyle technik żeglugi, obejmujących także różnorodne, indywidualne przystosowane i sprawdzone sposoby kotwiczenia. Uwzględniając tą niebywałą różnorodność w swoim asortymencie oferujemy szereg rozmaitych produktów niezbędnych do przeprowadzenia manewru kotwiczenia. Na stronach naszego sklepu znajdziecie między innymi prowadnice kotwic, łącznik kotwiczny, zaciski sprężynowe, windy kotwiczne, dryfkotwy, świder kotwiczny, hak blokujący. Szukasz komplementarnych zestawów renomowanych marek? Zapraszamy do zakupów na naszej stronie!