• Kategorie
  • Szukaj
  • Bosaki

Bosak żeglarski

Żeglarstwo wymaga od żeglarza szerokiej wiedzy, umiejętności i odpowiedniego wyposażenia. Jednym z podstawowych elementów ekwipunku żeglarza jest bosak – niezbędna rzecz, która pozwoli na prowadzenie sprawnego i bezproblemowego rejsu. Na stronie Sailor24.pl znaleźć można szeroką gamę produktów z obszaru bosaków żeglarskich w bardzo atrakcyjnych cenach.

Bosak do łodzi i na jacht. Do czego służy?

Bosak to wszechstronne narzędzie żeglarskie, które spotkamy niemalże na każdym jachcie. Jego głównym przeznaczeniem jest przyciąganie różnych przedmiotów (takich jak kotwice czy żelazne kotwy itd.) oraz odpychanie łodzi od kei i innych przeszkód. Bosak służy również do przeciągania lin, cumy, boi oraz przedmiotów, które wypadły z łodzi. Można więc stwierdzić, że bosak stanowi bardzo praktyczne narzędzie na wszelkich łodziach i mniejszych jachtach.

Bosak żeglarski. Jak jest zbudowany?

Pierwotnie bosaki były wykonywane z drewna oraz stali. Jednak od dłuższego czasu do ich produkcji stosuje się aluminium i tworzywa sztuczne. Wynika to z faktu, że tego typu materiały są wytrzymałe oraz lekkie. Bosaki na jacht mogą występować w dwóch wersjach – teleskopowe oraz jednoczęściowe. Bosaki żeglarskie składają się z kilku części. Najważniejszą częścią bosaka jest rączka, która składa się z mocnego i trwałego materiału izolującego, który jest wytrzymały i odporny na wilgoć. Rączka ma często pokrycie ze skóry lub tworzywa sztucznego, dzięki temu jest dobrym izolatorem od wilgoci oraz jest znacznie pewniejsza w trzymaniu. Drugą częścią bosaka jest grot składający się z haczyka oraz szpikulca. W zależności czy mamy do czynienia z bosakiem żeglarskim, czy też strażackim, można zauważyć inne zakończenie grotu. Wersja strażacka posiada ostry szpic, natomiast wersja żeglarska wykończona jest kulką. Groty wykonuje się ze stali bądź tworzywa sztucznego.

Rodzaje bosaków żeglarskich

  • Bosak drewniany – w wypadku tych bosaków rękojeść wykonana jest z drzewa sosnowego. Oczywiście pokryta jest lakierem, który chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak promienie UV czy słona woda.
  • Bosak aluminiowy – bosaki tego typu wykonane są z anodowego aluminium, które jest lekkie, wytrzymałe, a także estetycznie prezentujące się. Co więcej, wykazują wysoką odporność na wodę morską.
  • Bosak teleskopowy – bosaki teleskopowe nie zajmują wiele miejsca, przez co są bardzo przydatne na niewielkich jachtach. W każdej chwili można je zsunąć lub rozsunąć w zależności od konkretnego zapotrzebowania.

Końcówka bosaka do przekładania liny

Do końcówki bosaka służącego do przekładania liny została przyłączona lina cumownicza, która pozwala na proste zacumowanie jachtu na odległość. Końcówka jest wyposażona w mocno wycięty hak, który umożliwia zaczepienie bosaka o obiekt. W większości przypadków mamy tu do czynienia z karabinkiem lub kotwiczkiem, dzięki czemu cały proces jest szybki i bezproblemowy. Można również zauważyć, że na końcówce często spotkać można ciekawy motyw, co sprawia, że prezentują się one bardziej stylowo.

 

Jeśli poszukujesz profesjonalnego sprzętu dla swojego jachtu – strona Sailor24.pl jest doskonałym rozwiązaniem. Oferta sklepu obejmuje szeroki wybór bosaków żeglarskich idealnych do użytku na jachtach i łodziach. Bosaki są łatwe w obsłudze, trwałe i solidne, dlatego bezproblemowo posłużą przez długie lata. Każdy bosak żeglarski wykonany jest z materiałów klasy premium, a niektóre modele posiadają hak na końcówce do przekładania liny, dzięki czemu zacumowanie jachtu nie będzie już stanowiło żadnego problemu. Nie zwlekaj – sprawdź wyjątkową ofertę sklepu Sailor24.pl, niedrogich bosaków żeglarskich i przekonaj się jak szybki i bezproblemowy może być rejs!