• Kategorie
  • Szukaj
  • Lazy Jack

FAQ – Lazy Jack

1. Lazy Jack – co to?

Lazy Jack to system lin, który montowany jest na licznych jachtach i żaglówkach. Jego głównym zadaniem jest ułatwianie podnoszenia i opuszczania żagla. Dzięki zastosowaniu tego systemu manipulowanie grotem nie wymaga używania aż tak dużej siły, co jest niezwykle przydatne szczególnie w przypadku dużych jednostek. Zamontowanie Lazy Jacka pozytywnie wpływa także na wygodę i bezpieczeństwo – umożliwia on bowiem szybkie składanie żagla w trudnych warunkach pogodowych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia różnego rodzaju wypadków.

2. Lazy Jack – cena?

Koszt zakupu Lazy Jacka zależy od wielu czynników. Istotne jest między innymi to, jak duża jest jednostka, do której zamontowany będzie system. Wpływ na cenę będzie miała oczywiście również jakość wykonania sprzętu oraz to, kto jest jego producentem. Możemy jednak oszacować, że koszt zakupu zestawów przeznaczonych na mniejsze jednostki będzie wahał się w okolicach 800-1000 zł. Cena Lazy Jacka do większych jachtów to natomiast wydatek rzędu nawet ponad 2000 zł. Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku niektórych zestawów koszt ten może być jeszcze wyższy.

3. Lazy Jack – obsługa?

Choć obsługa Lazy Jacka nie jest trudnym zadaniem, wymaga ona pewnego doświadczenia i wiedzy. Podczas rozwijania żagla system płynnie prowadzi go w górę. Kiedy natomiast chcemy zwinąć grot, dzięki Lazy Jackowi będzie on automatycznie zbierany i opuszczany w kontrolowany sposób, co zapobiegnie jego zniszczeniu. Dodatkowo po wykonaniu tego zadania nie będzie potrzeby sejzingowania żagla do bomu – trafi on bowiem do lazy baga, czyli wiązanego lub zamykanego na zamek błyskawiczny pokrowca.

4. Lazy Jack – opinie?

Zastosowanie systemu Lazy Jack może być rozwiązaniem, które przyniesie nam wiele korzyści. Znacznie ułatwi ono bowiem zwijanie żagla, szczególnie w sytuacji, gdy na pokładzie nie znajduje się dużo osób lub gdy zostaniemy zaskoczeni przez trudne warunki pogodowe. Nie wszystkie opinie o Lazy Jacku są jednak pozytywne – niektórzy żeglarze zwracają bowiem uwagę na to, że linki systemu mogą niekiedy utrudniać postawienie grotu.