• Kategorie
  • Szukaj
  • Cumowanie

Cumowanie

Istotnym elementem żeglowania jest cumowanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Cumowanie skutera wodnego i jachtów różnią się nieco techniką oraz wykorzystywanym sprzętem, ale łączy je wspólny cel – stabilne i bezpieczne unieruchomienie jednostki pływającej.

Rodzaje cumowania

Mianem cumowania określa się proces przywiązania jachtu, łodzi czy skutera wodnego do pomostu, boi, nabrzeża czy innego obiektu. W zależności od techniki i miejsca mocowania wyróżnia się różne rodzaje cumowania. Najpopularniejsze z nich, to:

Cumowanie jachtu burtą (longside)

Polega na zacumowaniu jachtu bokiem do nabrzeża lub pomostu. Jest to najprostsza i najpopularniejsza metoda, która wymaga jednak sporo miejsca na manewry. Przy tym rodzaju cumowania należy użyć co najmniej dwóch lin cumowniczych – jednej z dziobu i jednej ze strony rufy. Dodatkowo można zastosować szpringi i bresty, które zabezpieczą jednostkę przed przesuwaniem się wzdłuż pomostu.

Cumowanie rufą (stern-to)

W tej metodzie jacht lub łódź przywiązuje się tyłem. Cumowanie rufowe stosuje się w ciasnych marinach i miejscach o ograniczonej przestrzeni. Wymaga umiejętności precyzyjnego sterowania jednostką i odpowiedniego ustawienia śrub. Zaleca się również stosowanie dwóch lin cumowniczych przymocowanych do rufy.

Cumowanie dziobem (bow to)

Polega na przymocowaniu jednostki przodem to portu lub boi. Ten rodzaj cumowania jest polecany początkującym żeglarzom, gdyż nie wymaga skomplikowanych manewrów i stwarza najmniejsze ryzyko uszkodzenia łodzi. Sprawdzi się również w trudno dostępnych miejscach oraz w portach, gdzie nie ma muringów.

Podobne zasady dotyczą cumowania skutera wodnego, a wybór konkretnej techniki zależy od miejsca parkowania. W przypadku mocowania sprzętu do pomostu zaleca się także wykorzystanie specjalnych odbijaczy, które ochronią skuter przed uszkodzeniem.

Opłaty za cumowanie jachtów

Ceny za pozostawienie jednostki zależą od wielu czynników, takich jak miejsce i czas postoju, wielkość i typ łodzi czy standard infrastruktury portowej. Opłaty za cumowanie jachtów mogą być także zróżnicowane w zależności od sezonu czy dnia tygodnia. Cennik może uwzględniać również dodatkowe udogodnienia, m.in. dostęp do prądu, zaplecza sanitarnego, monitoringu i ochrony czy Wi-Fi.

Jeśli szukasz wysokiej jakości sprzętu do cumowania jachtów, łodzi lub skuterów wodnych, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Oferujemy szeroki wybór produktów do cumowania, takich jak cumy, fendery, knagi, szekle, uchwyty i liny. W razie wątpliwości służymy pomocą w doborze najlepszego rozwiązania.

Zapraszamy do zakupu!