• Kategorie
  • Szukaj
  • Liny cumownicze

Lina cumownicza

Lina cumownicza to ważny element wyposażenia jednostek pływających, którego funkcją jest umożliwienie bezpiecznego cumowania. Aby sprzęt ten nigdy nie zawiódł w trudnej sytuacji, konieczne jest nie tylko zadbanie o jego odpowiedni rodzaj, ale także o jak najwyższą jakość.

Czym jest cumowanie i jaką funkcję pełni lina cumownicza?

Cumowanie to jeden z ważnych manewrów portowych. Jego prawidłowe wykonanie jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa ludzi, jednostek pływających i infrastruktury nabrzeża. Cumowanie polega na unieruchomieniu statku przez przymocowanie go do nabrzeża, pomostu, kei, boi, dalby, innej jednostki lub też do innego elementu. Aby wykonanie tego manewru było możliwe, na pokładzie statku znajdować musi się lina cumownicza. Ze względu na to, że podczas tej czynności nie można pozwolić sobie na żadne błędy, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu naszemu, jak i innych osób, używany sprzęt musi cechować się jak najwyższą jakością. Istotne jest także to, by lina cumownicza była odpowiednio dobrana do potrzeb danej jednostki.

Liny cumownicze – rodzaje

Konkretne rodzaje lin cumowniczych przystosowane są do pełnienia danej funkcji w trakcie wykonywania manewru cumowania. Istotne jest więc to, by poznać terminy służące do określania typów tego sprzętu. Liny cumownicze nazwy swoje zawdzięczają ich sposobowi użycia na statku. Wyróżniamy więc przede wszystkim liny takie jak:

·         cuma – lina, która ciągnie się w przód od dziobu i w tył z rufy statku;

·         szpring – lina cumownicza działająca odwrotnie do cumy, a więc ciągnąca się w tył od dziobu i w przód od rufy;

·         brest – rzadko stosowana lina, która biegnie prostopadle do nabrzeża.

Lina cumownicza z rdzeniem czy bez?

Gdy znamy już funkcję jaką pełnią liny cumownicze, rodzaje tych lin oraz ich zastosowania, warto także bardziej szczegółowo omówić kwestie doboru konkretnego produktu. W przypadku tego sprzętu pojawić może się kilka kwestii wymagających zastanowienia. Wiele osób rozważa między innymi to, czy podczas wykonywania manewru cumowania lepiej sprawdzi się lina cumownicza z rdzeniem czy bez rdzenia. Zależy to jednak od wielu czynników, takich jak między innymi materiał wykonania liny czy też sama wielkość i masa jednostki oraz rodzaj akwenu, po którym pływamy.

Najlepsi producenci lin cumowniczych

Bez względu na to, czy sprzętem, którego szukasz, jest lina cumownicza do pontonu, lina cumownicza okrętowa czy też inne rodzaje lin cumowniczych, niezwykle ważna jest jakość danego produktu. To od niej zależy przecież bezpieczeństwo Twoje i innych osób, a także innych jednostek. Wytwarzający liny cumownicze producent musi więc zadbać o to, by sprzęt ten nie zawiódł nas w żadnej sytuacji. Skąd jednak wiedzieć, jakiej firmie można zaufać? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup produktów w sprawdzonym sklepie internetowym, który starannie dobiera oferowany sprzęt. To właśnie najwyższej jakości liny cumownicze, które pochodzą jedynie od sprawdzonych producentów, znajdziesz w naszym asortymencie. Zapraszamy do zakupów!