• Kategorie
  • Szukaj
  • Flagi i bandery polskie

Flagi i bandery polskie

Bandery stosowane są w celu określenia przynależności państwowej oraz charakteru statku. Przybierają one jasno zdefiniowane kształty, proporcje, kolorystyki i wzory, które zwykle różnią się od flag państwowych. W naszym sklepie internetowym dostępne są starannie wykonane bandery polskie o różnych rozmiarach. Kupisz tu więc polskie flagi morskie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Polskie flagi morskie

Wiedza na temat poszczególnych bander oraz zasad związanych z ich stosowaniem jest niezbędna do tego, by móc prawidłowo posługiwać się polskimi flagami morskimi. Warto więc poznać podstawowe pojęcia dotyczące etykiety flagowej, czyli uregulowanych zasad odnoszących się między innymi do żeglarstwa. Zacząć należy jednak od wyjaśnienia, czym polskie bandery różnią się od Flagi Polski.

Bandery, czyli polskie flagi morskie, w przeciwieństwie do flagi państwowej składają się nie tylko z białego i czerwonego pasa materiału, ale także z godła Polski znajdującego się na środku białego pasa. Skąd jednak wynika ta różnica?

Biało-czerwona flaga to jedna z flag używanych w Międzynarodowym Kodzie Sygnałowym, czyli stosowanym w żegludze zbiorze komunikatów. Określana jest ona jako flaga H i przypisywane jest do niej znaczenie: „Mam pilota na statku”. W celu wprowadzenia rozróżnienia, które ma pozwolić na uniknięcie nieporozumień, bandery polskie zawierają więc także godło. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, gdy bandera różni się od flagi państwowej – w rzeczywistości dzieje się tak bowiem również w przypadku wielu innych państw.

Polskie bandery

Gdy wiemy już, jak wyglądają flagi i bandery polskie, możemy omówić ich poszczególne warianty.Obecnie wyróżniamy bowiem takie polskie flagi morskie jak: bandera Marynarki Handlowej (o opisanej powyżej charakterystyce), bandera Marynarki Wojennej oraz trzy bandery żeglarskie.

Bandera Polskiej Marynarki Wojennej różni się od bandery statków Polskiej Marynarki Handlowej zmienionymi proporcjami (z 5:8 na 5:10,5) oraz tym, że posiada ona tzw. jaskółczy ogon.

Jeszcze innym wyglądem charakteryzują się bandery żeglarskie (Yacht Klubu Polski, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Oficerskiego Yacht Klubu). Te polskie flagi morskie poza godłem Polski zawierają także godła klubowe zamieszczone w lewym górnym rogu.

Gdzie są polskie flagi?

Obserwując poszczególne statki, możemy zauważyć, że polskie flagi morskie znajdują się w różnych lokalizacjach. To, w jakim miejscu podnoszone są bandery, ściśle określają bowiem zasady etykiety flagowej. Zgodnie z nimi na przykład na jachtach jednomasztowych banderę podnosi się na flagsztoku na rufie, a na jachtach dwu i więcej masztowych, na których ostatni maszt ma ożaglowanie bermudzkie, bandera znajduje się na topie ostatniego masztu ponad żaglem.

Znajomość symboliki konkretnych polskich flag morskich oraz wiedza na temat etykiety flagowej powinny być bardzo ważne dla wszystkich żeglarzy. Dzięki poznaniu podstawowych pojęć i objaśnień zyskamy pewność, że prawidłowo używamy danych bander!