Piękna pogoda, jezioro, łódź i miłe towarzystwo to dla większości plan na urlop idealny. Dla dopełnienia wizji spędzonego w ten sposób czasu warto pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Oczywiście komfortowa i sprawna łódź to podstawa każdej wodnej wyprawy. Jako że całkiem niedawno otworzyliśmy nowy sezon, to warto pomyśleć nad zadbaniem o stan i wyposażenie naszego sprzętu. Podstawą dla każdego sternika czy kapitana jest miejsce pracy, czyli fotel kapitański. W przypadku dłuższych rejsów wygoda tego elementu wyposażenia łodzi będzie dla nas kluczowa. W naszym sklepie dostępne jest kilka różnych foteli kapitańskich oraz siedzisk. Jak więc dobrać odpowiedni sprzęt dla siebie? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? O co zadbać wybierając odpowiednie siedzisko dla siebie? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z tego artykułu.

Na początek warto się zastanowić jakiego rodzaju fotel będzie odpowiedni dla naszej łodzi. Mowa tutaj nie tylko o gabarytach i typie łodzi, ale również o odpowiedniej pozycji za sterami. Inny fotel będzie optymalny dla niewielkiej łodzi motorowodnej, a inny dla jachtu lub dużej „motorówki”. Wybierając odpowiednie siedzisko kapitańskie, warto spojrzeć na ten problem nieco szerzej i dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty.

Fotel do łodzi i jachtu

Do dużej łodzi lub jachtu idealnie sprawdzi się fotel kapitański. Jego wygoda pozwoli nam na komfortową podróż nawet na dłuższych rejsach, a odpowiednio dobrany podkreśli walory naszej jednostki. Decydując się na odpowiednie siedzisko na nasz mostek kapitański, warto zastanowić się nad tym, czy zwykły fotel będzie dla nas dobrym wyborem. Bardzo często, w przypadku średniej wielkości jednostek, miejsca za sterami nie jest zbyt dużo. W takim przypadku świetnym wyborem będzie obrotowy fotel kapitański. Da on nam możliwość dowolnego ustawienia naszego siedziska względem osprzętu dostępnego na mostku. Opcja obrotu fotel jest również kluczowa w przypadku, gdy miejsca jest na tyle mało, że najwygodniejszą dla nas opcją będzie obrócenie fotela i opuszczenie stanowiska.

Tego typu fotel jest przydatny również na większych jednostkach. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy osprzęt lub wskaźniki rozmieszczone są w dużych odstępach. Obrotowy fotel kapitański pozwoli nam wtedy na wygodniejszy dostęp przez obracanie się w różnych kierunkach, bez potrzeby wstawania za każdym razem. Wbrew pozorom tak błaha kwestia może okazać się bardzo ważna pod kątem ergonomii pracy za sterami naszej łodzi.

Kupując właściwy fotel kapitański warto wziąć pod uwagę również aspekty komfortu. Jeśli korzystamy z naszej łodzi spędzając na niej dużo czasu, to wygodny fotel będzie dla nas zbawieniem. W takim przypadku warto wybrać siedzisko, które ma możliwość regulacji i przynajmniej w pewnym stopniu dopasowania go do naszych potrzeb. Czasem nawet niewielkie przechylenie oparcia lub jakakolwiek inna regulacja może mieć duży wpływ na nasz komfort.

Nie zapominajmy również o aspektach wizualnych. Dobrze dobrany fotel kapitański nada naszej łodzi dodatkowej elegancji i podkreśli nasz styl. Warto więc dokładnie przemyśleć jakie kolory fotela oraz jaki rodzaj materiału będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Składane siedzisko do łodzi motorowodnej

Łodzie motorowodne względem większych łodzi lub jachtów charakteryzują się dość mocno ograniczonym miejscem na ich pokładzie. Właśnie dlatego w przypadku wybierania fotela do tego typu jednostek warto postawić na składane siedzisko kapitańskie. Będzie ono znacznie tańsze i prostsze od fotela, jednak w razie potrzeby będziemy w stanie je złożyć, dzięki czemu zyskamy więc miejsca na pokładzie.

A dlaczego warto kupić odpowiednie siedzisko do swojej łodzi motorowodnej? Jednostki tego typu przeważnie są w stanie osiągnąć całkiem duże prędkości. Oprócz tego są one dość zwrotne, a to sprawia, że odpowiednie i bezpieczne miejsce za sterami jest kluczową kwestią. Siedzisko kapitańskie pozwoli nam zatem nie tylko na komfortową, ale również znacznie bardziej bezpieczną podróż.

Dlaczego warto kupić siedzisko kapitańskie wykonane z dobrej jakości materiałów? Łodzie motorowodne bardzo często mają odkryty podkład. Sprawia to, że siedzisko lub fotel są wystawione bezpośrednio na działanie słońca oraz wody. To wszystko sprawia, że gorszej jakości produkty mogą bardzo szybko ulec zużyciu, a w ekstremalnych przypadkach mogą nawet nie nadawać się do użycia. Warto więc w tym przypadku postawić na odpowiednią do warunków jakość, dzięki której będziemy spokojni o to, czy nasze siedzisko kapitańskie wytrzyma trudy kolejnej podróży naszą jednostką.

Jaki fotel wybrać do łodzi motorowodnej?

Podsumowując, warto jeszcze raz zadać sobie pytanie: jaki fotel kapitański wybrać? A może lepiej postawić na siedzisko? Wybierając odpowiedni produkt dla naszej jednostki, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. Kluczowe jest właściwe określenie swoich potrzeb, a także możliwości naszej łodzi. Wybór zbyt dużego fotela do małej łódki może okazać się zgubny, natomiast mniej wygodne od fotela siedzisko kapitańskie może nie sprostać naszym oczekiwaniom podczas dłuższych rejsów. Ponadto musimy pamiętać, że ważna jest jakość. Im lepsze materiały wybierzemy, tym dłużej będziemy cieszyć się naszym fotelem. Kolejna kwestia to finanse. Jeśli mamy możliwość zakupienia produktu z najwyższej półki to oczywiście warto to zrobić, jeśli jednak nasz budżet jest mocno ograniczony, to wybierzmy produkt o najlepszym stosunku ceny do jakości, i co najważniejsze, dobierzmy go w taki sposób, by był odpowiedni dla nas.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Państwa pomocny, a opisane w nim niuanse związane z doborem odpowiedniego fotela, bądź siedziska do swojej jednostki będą dla Państwa przydatne podczas podejmowania decyzji o zakupie idealnego wyposażenia.