Dla wielu z nas długo oczekiwany relaks zaczyna się dopiero na rejsie. Żeglarskie wakacje zawsze są obietnicą przygody, ekscytacji i zabawy. Aby Twoje wakacje były w pełni udane i aby nie zaskoczyły Cię nagłe wypadki, istotną kwestią jest aby dobrze przygotować się do podróży. Jest to bardzo ważne, ponieważ po wypłynięciu w rejs, często potrzeba kilku godzin lub dni, aby dotrzeć do kolejnego portu. O czym dokładnie należy pomyśleć przed wyjazdem? Stworzyliśmy dla Ciebie listę!

Przydatne akcesoria i gadżety żeglarskie

Staranne przygotowanie to jedno z najważniejszych zadań przed wyprawą żeglarską. Jeśli jesteś już doświadczonym sternikiem, prawdopodobnie masz już swoją listę kontrolną. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z żeglugą, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak przygotować się do rejsu. Wszystkie ważne elementy, które powinny znaleźć się na tej liście, dotyczą nie tylko odzieży i rzeczy osobistych, ale także niezbędnego wyposażenia łodzi, żywności i apteczki pokładowej.

Podstawowym elementem bagażu jest solidnie zaopatrzona apteczka pierwszej pomocy. Jeśli zachoruje członek załogi lub nawet kapitan, będziesz potrzebować błyskawicznej reakcji. Pamiętaj, że port i opieka medyczna nie zawsze są łatwo dostępne. Dlatego tak ważne jest, aby zawartość apteczki pokładowej dostosować do potrzeb całej załogi na czas trwania rejsu. Oprócz podstawowych środków przeciwbólowych powinny się w niej znaleźć również:

  • leki, które przyjmujesz regularnie,
  • tabletki na chorobę morską,
  • bandaże i kompresy gazowe,
  • środki dezynfekujące i plastry,
  • opatrunek hydrożelowy na oparzenia i sól fizjologiczna,
  • krem z filtrem SPF50 i balsam na oparzenia słoneczne,
  • środek przeciw ukąszeniom komarów.

 

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo!

Na wypadek, gdy członek załogi wypadnie za burtę, kamizelka i koło ratunkowe są obowiązkowym wyposażeniem jachtu. Ważne są również inne środki ochrony, takie jak drabinki ratownicze i torba bezpieczeństwa. W czasie sztormów i wichur karabińczyki oraz liny i pasy bezpieczeństwa mogą uratować życie całej załodze, podobnie jak destylator wody, korek do przecieków i świetlik chemiczny.

Opanowanie siły wiatru fascynuje wielu sportowców. Dlatego też łodzie żaglowe wymagają pod tym względem równie bogatego wyposażenia. Kiedy więc wypływasz na wodę, powinieneś mieć przydatne krzesło bosmańskie, wiązania żagli i napinacze, a także uchwyty i kabestan. W sklepie internetowym znajdziesz też szeroki wybór tradycyjnych pomocy nawigacyjnych, takich jak kompasy, lornetki i światła nawigacyjne, sekstant i sztuczny horyzont. Ponadto, aby dokładnie i bezpiecznie zaplanować rejs, przed podróżą należy również szczegółowo zapoznać się z mapami morskimi i przewodnikami po okolicy.

Przydatne wyposażenie łodzi

Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, jakie akcesoria żeglarskie, sprzęt i ubrania będą Ci potrzebne. W ten sposób sporządzisz dokładną listę, aby nie umknęło Ci żadne ważne wyposażenie na pokładzie. Pamiętaj również, aby wziąć pod uwagę prognozy wiatru i pogody. Dobrym pomysłem jest również porównanie swojej listy z listą innych członków załogi.

Oprócz podstawowego wyposażenia łodzi, które zapewni Ci bezpieczeństwo, pamiętaj o dodatkowych akcesoriach, które przydadzą Ci się podczas błogiego relaksu. Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem, z pewnością wiesz, że nie ma nic gorszego niż obserwowanie, jak Twoja wędka znika za burtą, gdy pozostawisz ją bez opieki na kilka minut. Dlatego nieodzownym elementem Twojego wyposażenia powinny być uchwyty na wędki. Dzięki nim możesz zostawić wędkę bez nadzoru, a kiedy ryba zostanie złowiona, wędka pozostanie bezpieczna w uchwycie.

Przydatnym akcesorium są również scyzoryki zaprojektowane specjalnie dla żeglarzy. Oferują one wszystkie cechy niezbędne do stosowania na pokładzie, a mianowicie bardzo wysoką jakość cięcia, blokadę ostrza i optymalną odporność na korozję.

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, nie zapomnij o swoich ulubionych sportach wodnych. Kajaki, narty czy ślizgi wodne z pewnością dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń! Natomiast wieczorem, kiedy będziesz oglądać zachód słońca i delektować się kolacją, z pewnością przyda Ci się zastawa z melaminy z antypoślizgową podkładką, dzięki której naczynia nie będą się przesuwać po stole nawet podczas szybkiej żeglugi.