Każdy, kto pragnie stać się radiooperatorem łączności na statku, powinien posiadać odpowiednie uprawnienia w celu spokojnej żeglugi na jachtach. Nie jest to jednak sprawa dobrej woli, ponieważ posiadanie świadectwa radiooperatora jest wymagane na jachtach wyposażonych w odpowiednią radiostację. Samych uprawnień radiooperatora wprowadzonych przez Konwencję SOLAS oraz Regulamin Radiokomunikacyjny RR jest bardzo dużo, niemniej jednak żeglarzy dotyczą jedynie dwa z nich. Są to oczywiście świadectwa obowiązujące na statkach niepodlegających konwencji SOLAS, czyli LRC i SRC. Dla niewtajemniczonych przygotowaliśmy poniżej krótką charakterystykę obu uprawnień radiooperatora. Zapraszamy do lektury:

Uprawnienia SRC co to jest?

Świadectwa operatora łączności bliskiego zasięgu SRC (Short Range Certificate) uprawniają do obsługi urządzeń radiowych, które wykorzystują częstotliwości oraz techniki stosowane w GMDSS na statkach morskich, które nie podlegają Konwencji SOLAS w obszarze morza A1.

Uprawnienia LRC, czym są?

Uprawnienia LRC (Long Range Certificate), czyli operatora łączności dalekiego zasięgu, dotyczą obsługi urządzeń radiowych, jakie stosuje się w GMDSS na statkach morskich, które nie podlegają przepisom Konwencji SOLAS (jachty, żaglowce) pływających na wszystkich obszarach żeglugi (A1, A2, A3 i A4). Posiadanie uprawnień tego typu jest szczególnie ważne dla instruktorów oraz osób pływających komercyjnie. Warto również wspomnieć, że uprawnienia LRC zawierają w sobie omawiane powyżej uprawnienia SRC. Nie trzeba więc robić dwóch kursów, jeżeli zdecydujemy się na zdobycie Long Range Certificate.

Czym się różnią uprawnienia SRC od LRC?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, na jakie uprawnienia się zdecydować. Odpowiedź jest dość prosta. Zazwyczaj jachty czarterowe, czyli żaglowce, barki, motorowe itp… posiadają radiostacje dla zakresu morskiego A1. Z tego względu dla osób pływających na tego typu jachtach, zaleca się uzyskać uprawnienia SRC. Natomiast w przypadku pozostałych jednostek pływających poza zakresem morza A1, czyli A2, A3 i A4 wymagane jest posiadanie świadectwa LRC. Jedynie na podstawie tych dokumentów można obsługiwać radiostacje na omówionych powyżej jednostkach pływających.

Warto także pamiętać o tym, że świadectwo LRC jest najwyższym uprawnieniem w radiokomunikacji morskiej na statkach niepodlegających Konwencji SOLAS. Z tego względu nie wymaga się posiadania uprawnień SRC, aby zdać egzamin na LRC.Ster strumieniowy

Elektryczne silniki zaburtowe


Po co uprawnienia radiooperatora?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, po co tak naprawdę powinniśmy posiadać uprawnienia radiooperatora z certyfikatem SRC, bądź LRC. Jest to poniekąd wymóg, ponieważ każdy kierownik statku, a więc również żeglarz jachtowy, kapitan jachtowy oraz jachtowy sternik morski są odpowiedzialni za bezpieczeństwo załogi.

Warto również pamiętać, że komunikacja radiowa jest najpopularniejszym sposobem łączności pomiędzy jachtami, z tego względu inwestycje w uprawnienia SRC lub LRC są jakby sprawą oczywistą. Prawo nie nakazuje obowiązku posiadania tego typu uprawnień na wszystkich akwenach, niemniej jednak umiejętność wywołania sąsiedniego jachtu w celu wezwania pomocy może okazać się niezwykle przydatne w trudnej sytuacji. Można powiedzieć, że jest to jedna z podstawowych umiejętności, jaką powinien posiadać żeglarz, aby bezpiecznie pływać po morzach.

Jak zdobyć uprawnienia?

Skoro już wiemy, jakie są typy uprawnień radiooperatora na statkach morskich, które nie podlegają Konwencji SOLAS, oraz po co one nam są potrzebne, warto również dowiedzieć się jak je zdobyć. Otóż w celu uzyskania powyższych uprawnień należy zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Obejmuje on część teoretyczną oraz praktyczną. Zapisy na egzaminy LRC czy też SRC odbywają się na stronie https://egzaminy.uke.gov.pl.

Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego wieku. Aby uzyskać uprawnienia SRC, trzeba mieć ukończone 15 lat, natomiast na LRC powinniśmy mieć 18 lat. Oczywiście przed przystąpieniem do egzaminów warto dokonać zapisu na kurs, w celu odpowiedniego przygotowania się.