Elektryczna winda kotwiczna to bez wątpienia ogromny komfort i bezpieczeństwo na każdej jednostce pływającej, bowiem brak konieczności dźwigania kotwicy czy wyciągania mokrej liny kotwicznej to aspekt, który doceni każdy sternik, wędkarz czy załoga łodzi. Czym jest niniejsze urządzenie, na czym polega jego obsługa oraz jak dobrać jego wielkość, to kwestie, którymi zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Co to jest winda kotwiczna?


Winda kotwiczna to urządzenie montowane na jednostkach pływających, które pozwala opuszczać i wciągać kotwicę w płynny sposób. Gdy mowa o windach elektrycznych czy hydraulicznych owa praca przebiega bez użycia „siły rąk”, jak ma to miejsce w przypadku wind ręcznych linowych. Tego typu urządzenia elektryczne są także stosunkowo bezawaryjne, działając dobrze w różnych, nawet trudniejszych warunkach atmosferycznych. Elektryczne windy kotwiczne przystosowane są do podnoszenia zarówno łańcucha kalibrowanego, jak i liny kotwicznej. Tego typu urządzenia sprawdzają się dobrze na różnego rodzaju jednostkach pływających, w tym między innymi na: małych jachtach żaglowych, motorówkach czy małych jachtach motorowych. Wybrane modele mogą być z powodzeniem stosowane także na tzw. mega jachtach. Współcześnie produkowane elektryczne windy kotwiczne cechują się także jeszcze jednym dość istotnym parametrem. Mianowicie nawet modele przeznaczone do niewielkich jednostek pływających charakteryzują się dużą mocą podnoszenia oraz dużym udźwigiem. Najnowsze modele wyposażone są bowiem w wydajny silnik elektryczny o mocy np. 500 W, który posiada siłę ciągu na poziomie około 345 kg oraz obciążenie maksymalne około 95 kg. Windy kotwiczne dedykowane bardziej profesjonalnym zastosowaniom cechują się jeszcze mocniejszymi podzespołami, wobec czego mogą zapewnić uciąg na poziomie nawet około 1250 kg oraz obciążenie robocze około 170 kg. Tego typu urządzenia montowane są zwykle w większych jachtach czy łodziach, współpracując z łańcuchem kotwicznym o grubości 8 mm.

Jak dobrać wielkość wciągarki kotwicznej?


Sukces w wyborze i montażu wciągarki kotwicznej zależy w ogromnej mierze od jej odpowiedniego dobrania do danej jednostki pływającej. Aby tego dokonać musimy znać kilka najważniejszych parametrów naszego jachtu (łodzi), tj. długość statku, rodzaj i długość łańcucha czy waga kotwicy. Oprócz tego należy przestrzegać kilku wymagań, które na właściciela nakładają krajowe przepisy. Najważniejsze z nich określają, że winda kotwiczna:

  • powinna być napędzana niezależną siła napędową,
  •  znamionowa siła jej uciągu nie powinna być mniejsza niż 41,68 d2 N (4,25 d2 kgf), gdy d <25 mm, znamionowa siła uciągu nie powinna być mniejsza niż 36,8 d2 N (3,75 d2 dgf) (d to średnica łańcucha, a jednostka to mm). Z kolei średnia prędkość kotwicy wciągarki przy napięciu znamionowym nie powinna być mniejsza niż 9 m / min,
  •  powinna być w stanie pracować nieprzerwanie przez 30 minut przy napięciu znamionowym i prędkości znamionowej oraz powinna być w stanie pracować nieprzerwanie przez 2 minuty pod działaniem napięcia przeciążeniowego nie mniejszego niż 1,5-krotność napięcia znamionowego. Dodatkowo wciągarka kotwiczna powinna być również wyposażona w zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz możliwość przełączenia na pracę ze średnią prędkością,
  •  urządzenie hamujące na kole zębatym windy kotwicznej powinno działać niezawodnie i może hamować siłę uciągu 45% obciążenia zrywającego łańcuch kotwicy. Co więcej, w momencie, gdy wciągarka jest uruchomiona, powinna posiadać możliwość obracania się do tyłu, a także być stabilna i szybka,
  •  sama instalacja powinna zapewniać, że trzy jej elementy: cylinder łańcucha, hamulec łańcucha oraz zębatka znajdują się w jednej linii podczas wyciągania łańcucha.

Na czym polega obsługa windy kotwicznej?


Obsługa windy kotwicznej nie jest skomplikowaną czynnością, ale jak przy użytkowaniu każdego sprzętu elektrycznego, należy zachować szczególną ostrożność. W żadnym wypadu nie powinny z niej korzystać dzieci oraz nieprzeszkolona załoga łodzi. Do najczęstszych zagrożeń związanych z eksploatacją windy kotwicznej należą m.in.: włożenie palców bądź innych części ciała pomiędzy łańcuch kotwiczny, a ruchome elementy windy/okucia na pokładzie, a także próby zatrzymania rękami lub stopą szybko wydawanego łańcucha. Oba przypadki mogą być przyczyną bardzo poważnych wypadków, z czego należy zdawać sobie sprawę.

Samą obsługę windy kotwicznej można podzielić na dwie czynności: rzucanie kotwicy oraz jej wybieranie. Zabierając się za rzucanie kotwicy należy najpierw uruchomić silnik, pozostawiając go na biegu jałowym. Następny krok to włączenie zasilania na panelu elektrycznym, przy stoliku nawigacyjnym. Niektóre modele wyposażone są w sprzęgło hamowne, którego zluzowanie powoduje, że kotwica wraz z łańcuchem swobodnie opada na dno. W przypadku wybierania kotwicy, jednostka pływająca musi również mieć włączony silnik. Najważniejszymi elementami, o których należy pamiętać przy tej czynności, są: rozgarnianie łańcucha na boki komory kotwicznej, sprawdzanie czy na kotwicy nie znajdują się wodorosty (w momencie, gdy znajduje się ona przy linii wody) i w razie potrzeby pozbycie się ich, zabezpieczenie wyjętej kotwicy przez napięcie łańcucha oraz wyłączenie zasilania na panelu.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik zachęcił Was do zakupu i montażu wciągarki kotwicznej, którą odnajdziecie w asortymencie naszego sklepu!